حقوق و دانستنیهای آن + (دانلود رایگان آهنگ جدید خوانندگان ، نمونه سوالات ، مقالات )
 
 
بیست و دوم اسفند 88 :: نویسنده : وفادار و قانونمند

پارس آباد شهر کوچک نوپاییست که در سال 1330 توسط فردی بنام آقای مهندس ابراهیم پارسا( مدیر عامل شرکت شیار) پایه گذاری شده است. این شهر در شمالی ترین نقطه سرزمین مغان ( نقطه صفرمرزی) و ساحل رود ارس قرار گرفته است ،از نقطه نظر آ ب و هوا باید گفت دارای تابستانهای گرم و زمستانهای معتدل است. بنا به آخرین سر شماری در 1375 جمعیت این شهر و حومه 138887 نفر گزارش شده است که از این تعداد نزدیک 46 درصد در نقاط شهری و بقیه در روستاهای اکناف بسر می برند . رود ارس كه در مرز ایران و آذربایجان قرار دارد از طریق سد انحرافی میل مغان سبب آبیاری مزارع و ایجاد حوضچه هایی برای پرورش ماهی می شود. رود ارس بركت و حیات و پویایی را به مردم  پارس آباد و حومه به ارمغان آورده است . معلوماتی که برخی منابع در اختیار می گذارند روشن می سازد که قبل از اجرای برنامه اصلاحات ارضی ساکنین حوزه قوچ قیشلاقی مغان ( پارس آباد)بیشتر عشایر کوچرو بودند و چرخه اقتصادی آنها از طریق دامداری سنتی می چرخید. آنها زندگی نیمه متمرکزی داشتند و از صدها سال پیش پس از نابودی « نهر تیمور» از کارهای کشاورزی کاملا بدور بودند . باید گفت دهه چهل نقطه عطفی در تاریخ اقتصادی- فرهنگی منطقه مغان محسوب می شود. در آن دوره با ایجاد راههای شوسه و حفر و تاسیس کانالهای عریض و طویل آبیاری توسط شرکتهای شیار و پرسسیون ، راه اندازی شرکتهای کشت وصنعت ودامپروری مدرن، ساخت سد میل مغان، ایجاد باغهای وسیع هلو، آلو،شلیل،فندق،سیب سبز، گیلاس و زیتون، احداث سیلوها و کارخانه های بزرگ قند و لبنیات و پنبه، توسعه ورشد شهری پارس آباد هر چند غیر طبیعی اما شتاب بیشتری بخود گرفت وبازارش رونق یافت.

بدنبال این تحولات اکثر ساکنین این منطقه کوچ نشینی را رها کرده و به سوی زندگی متمرکز شبه مدرن روی آوردند. آنها در نتیجه تقسیم بندی اراضی در قالبهای سه، شش و دوازده هکتاری ،صاحب زمین های مزروعی شدند.تدریجاً کشاورزی یعنی، کشت و زرع مکانیزۀ گندم ،پنبه، چغندر، ذرت و... به کار اصلی اهالی منطقه تبدیل شد و درساختارکلی پارس آباد کنونی تاثیربسزایی گذاشت. از دستاوردهای تحولات اقتصادی دهه های اخیر پارس آباد که منجر به تحولات عمیق فرهنگی شد می توان به شکل گیری طبقات جدیدی از هزاران دانش آموز، دانشجو ، دبیر ، استاد، مهندس و پزشک و نهایتا تاسیس دانشگاه اشاره نمود .

"ازكتابهای تاریخ چنین استنباط می شود كه در عهد باستان ، این دیار دارای آبادیهای زیادی بوده است كه از جمله آنها فروردین ، اردیبهشت و بنام سایر ماههای سال بوده است كه بعدها به علت تغییرات زمین به كلی از بین رفته اند."

در سال 1328 این منطقه كه در آن پارس آباد قرار دارد بنام قوچ قشلاقی معروف بوده است . در این منطقه عشایر مغان با ابتدایی ترین امكانات زندگی می كردند. شغل آنها دامداری بوده و به عبارتی در این منطقه كشت صورت نمی گرفته است . در همین ایام مطالعاتی در منطقه انجام می گیرد و شركت شیار با مقصد احیای كشاورزی و زمین های زراعی تاسیس می گردد. این شركت در یوشان آباد كه بعد ها شاه آباد نامیده شد مستقر شدند. نام این منطقه نیز انقلاب به جعفرآباد تغییر یافت

از اولین كارهای این شركت ایجاد راه شوسه ازاردبیل به مغان و تاسیس كانالهای آب رسانی در منطقه بوده است. این شركت به علیرضاآباد كه بعدا به اسلام آباد تغییر نام داد انتقال داده می شود. شركت پرسیون بعنوان پیمانكار تاسیسات آب رسانی كارهایی را در این زمینه به مرحله اجرا رسانده بود كه موسسه ای برای آموزش كشاورزان تشكیل داده می شود. در كتاب دشت مغان در گذر زمان نویسنده آن چنین بیان داشته است كه : " اولین كانال آب رسانی كه آبگیر آن كمی بالاتر از علیرضاآباد واقع بود حدود چهارهزار هكتار از مزارع را مشروب می كرد."

دومین كانال آب رسانی با ظرفیت بیست متر مكعب در ثانیه در سال 1337 به بهره برداری می رسد. اما موفقیت این كانالهای آب رسانی بر طبق پیش بینی انجام گرفته عملی نمی شود و بنابراین از 28 هزار هكتار اراضی موجود فقط چهارده هزار هكتار به صورت 12 هكتاری بین زارعین تقسیم می گردد.

عشایر زیاد رغبت نشان نمی دهند و به دلیل اتقبال كم از این زمینها ، اكثرا روستائیان صاحب زمین می شوند. رفته رفته كه تعداد داوطلب بیشتری برای تصاحب زمین پا جلو می گذارند بنابراین اراضی موجود به صورت شش هكتاری و در مرحله سوم بصورت سه هكتاریتقسیم می گردند. مرحوم میرزاآقا مجردی بعنوان نقشه بردار و فردی بومی كه به حسن اخلاق و صداقت و پاكدامنی مشهور عام و خاص بوده است برای توزیع زمینهای كشاورزی با جان و دل كوشش می كند و امروز علیرغم گذشت قریب چهارده سال از درگذشت ایشان هنوز خاطره نیكی های وی در بین كشاورزان دشت مغان  زبانزد می باشد. 

شركت شیار اولین تراكتورها را با نام تراكتورهای زنجیره ای دی شش سی و با سوخت نفت سفید وارد منطقه می كند. رفته رفته بنگاه عمران مغان وظیفه خود را به سازمان آب و برق می سپارد و این سازمان نیز بعد ها به دوقسمت مجزا تغییر ساختار داد و اكنون امور آب كار آب رسانی منطقه را بعهده دارد. 

همانطوریكه قبلا اشاره شد مهندس پارسا مدیر عامل شركت شیار در سال 1330 شمسی طرح كلی شهر پارس آباد را می ریزد و این شهر علیرغم اینكه حتی یك سكنه نداشته است به نام خود مهندس پارسا نامگذاری می شود. البته ناگفته نماند كه ازابتدا نقشه این شهر بر اساس اصول شهرسازی ریخته می شود اگر چه تعدادی از ساكنان در قسمتی از شهر این موضوع را رعایت نكرده اند. نویسنده كتاب دشت مغان در گذر زمان در خصوص ساكنان این شهر چنین می نویسد : " در سال 1355 كه قریب 150 خانوار در آن سكونت داشتند، خانه هایی كه از شهرداری تا مسجد جامع ساخته شده بودند به طور مرتب در كنار خیابان خاكی به همان عرضی كه امروزهست قرار گرفته بودند و قسمت جلوی خانه ها را برای منطقه تجاری خالی گذاشته بودند. "

شهر پارس آباد به دلیل نزدیكی به مزارع كشاورزی و وجود تپه ماهورهایی در قسمت شمالی آن ازاهمیت ویژه ای برای شركتها و در كل مزرعه داران برخوردار بوده است. كاركنان شركت شیار برای رونق دادن و آبادكردن پارس آباد به این شهر انتقال داده می شوند. 

وجود " بنگاه عمران دشت مغان " در پارس آباد تاثیر بسزائی درسرعت بخشی به عمران و آبادانی پارس آباد داشته است . در سال 1370 پارس آباد رسما به شهر تبدیل شد.اسم این شهر به مرور زمان از پارساآباد به پارس آباد تغییر یافت . مسجد جامع پارس آباد در سال 1338 تاسیس یافت .در سال 1371نیز توسعه یافت .

پارس آباد همانطوریكه قبلا ذكر شد صرفنظر از پیشینه تاریخی آن كه به 1330 بر می گردد از نظر موقعیت جغرافیایی در محلی قرار گرفته است كه تاریخی كهن را با خود دارد. چه بسیا ر رخدادهای مهم تاریخی كه در این خاك بوقوع نپیوسته است. در زمان قاجاریه این منطقه محل نزدیك به لشكریان قاجاری برای جنگهای قره داغ بوده است . قلعه اولتان كه در 15 كیلومتری این شهر در اولتان قرار دارد گنجینه پر رمز و رازی از پیشینه این دیار سبز دارد. امید آن میرود كه با زحمات مسئولان مربوطه هرچه زودتر این قلعه تاریخی شكافته شود و رازهای سر به مهر این دیار در طول تاریخ بر ما معلوم گردد و چه بسا همین شناختهای مشخص و دقیق از گذشته خواهد توانست تحولات شگرف اقتصادی و علمی را برای مغان ارمغان آورد.

تپه نادر نیز كه محل تاجگذاری نادرشاه افشار می باشد در اصلاندوز در نزدیكی این شهر قرار دارد. اما آنچه مسلم است اینها همه تاریخ غنی مغان نمی تواند باشد. پیشرفت های علمی و توسعه علم باستان شناسی و پرورش مهندسان بومی در زمینه های تاریخ و باستان شناسی ، خواهد توانست ناگفته های خاك مغان را یكی یكی بر ما آشكار سازد. این سنگها و این خاكها و تپه ماهورهایی را كه می بینید چه بسیار رازهایی را در سینه خود نگاه داشته اند. تاریخ هر ملتی نشانه عظمت و شكوه آن ملت است . بیاییم تاریخ خود را پاس بداریم .

 این متن مطمئنا تاریخ كامل این دیار سبز نمی باشد و انتظار داریم در صورتی كه نوشته ای ، عكسهایی از سازندگان پارس آباد و افراد كوشا در عمران و آبادانی آن در دسترس دارید برای ما ایمیل كنید تا در تصحیح بعدی این نوشته آن را در مد نظر قرار دهیم.

با تشكر باوفا

نوع مطلب : جغرافیای شهر من پارس آباد، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


نوزدهم خرداد 98 16:43

I'm amazed, I have to admit. Rarely do I come across a blog that's equally educative and entertaining, and let me tell you, you've hit the nail on the head. The issue is an issue that too few folks are speaking intelligently about. I am very happy that I came across this during my search for something regarding this.
بیست و یکم فروردین 97 10:38
Marcasite has once more risen in recognition in recent years attributable to its` endearing beauty and stunning
worth for cash.
بیست و یکم فروردین 97 05:43
Never worry, breathe deep, check this out guide and relax along with your
brand new little darling.
بیست و یکم فروردین 97 03:27
When dogs are now being owned and moved on leashes they've been exploited.
بیست و یکم فروردین 97 02:47
Oh, so sorry the stupidity you have experienced. It will glom to,
you know, current stupidity.
بیستم فروردین 97 20:06
There is certainly a typical myth that classes online are inferior incomparison to traditional classes.
بیستم فروردین 97 19:48
And naturally, it was extravagantly executed. Exquisite parts of jewelry is normally complemented by stunning jewelry bins.
یکم مهر 96 19:13
If you want to increase your knowledge only keep visiting this web page and be updated with the hottest gossip posted
here.
پانزدهم مرداد 96 15:52
It's really a nice and helpful piece of information. I'm glad that you simply
shared this useful info with us. Please keep us up to date like this.
Thank you for sharing.
دهم مرداد 96 11:55
Greate pieces. Keep writing such kind of info on your
site. Im really impressed by your site.
Hi there, You have performed an excellent job.
I'll certainly digg it and in my opinion suggest to my friends.
I am sure they'll be benefited from this website.
بیست و یکم تیر 96 23:25
It's in reality a nice and helpful piece of information. I am glad that you shared this
useful information with us. Please keep us informed like this.
Thank you for sharing.
بیست و هشتم فروردین 96 12:41
Hello there! This article could not be written any better!
Going through this article reminds me of my previous roommate!
He constantly kept preaching about this. I am going to send this
post to him. Fairly certain he's going to
have a great read. Thanks for sharing!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ


دانلود رایگان نمونه سوالات + مقالات + آموزش كامپیوتر و اینترنت ، آهنگ جدید خوانندگان ، سوالات امتحانی ، اختبار ، استخدامی و آموزش حقوقی دانشگاه پیام نور و ...

مدیر وبلاگ : وفادار و قانونمند
مطالب اخیر
موضوعات
نظرسنجی
شما از 20 چه نمره ای به سایت میدهید ؟جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

                    
 
 
 
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو